wtorek, 17 grudnia 2013

Festiwal Synestezje - artystyczna podróż w nieznane

14 grudnia Klub Studio zmienił się w świątynię artystów, aby przez dwa dni mogli oni przybliżyć innym swoją pracę. Festiwal Synestezje ma promować twórczość polskich artystów. Organizatorzy przekonani są, że muzyki, plastyki oraz słowa nie należy rozdzielać, a wręcz przeciwnie – podkreślać je i wydobywać z każdego dzieła. Przeglądnęłam program Synestezji i wśród wielu atrakcji wybrałam coś dla siebie: wystawę festiwalową oraz malowanie obrazów do dźwięków muzyki. Jak to się dla mnie skończyło?

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Niezapomniana podróż do przeszłości - 14. Festiwal Filmu Niemego w Kinie Pod Baranami

Kino nieme czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Są jednak osoby, które zawsze chętnie powrócą do tamtych produkcji, z łezką w oku spoglądając na ekran. Kino Pod Baranami przeniosło widzów w początki XX wieku, zapewniając muzykę na żywo do każdego wydarzenia. W ramach Festiwalu można było zobaczyć filmy z Polą Negri, Charliem Chaplinem, Busterem Keatonem. Cztery dni mogliśmy delektować się niemymi produkcjami z dawnych lat - szkoda, że tylko cztery.

piątek, 6 grudnia 2013

Półtorej godziny wyśmienitego aktorstwa – „Wenus w futrze” Romana Polańskiego

Wydawałoby się, że film, w którym gra tylko dwóch aktorów będzie nudny. Jak jednak pokazał nam Roman Polański, wystarczy wybrać do roli artystów, którzy wcielą się w postacie w sposób tak nadzwyczajny, że nie wiadomo kiedy mija czas spędzony w kinie. „Wenus w futrze” mówi o dominacji, manipulacji, damsko-męskich grach. Dodatkowo poczucie bycia w teatrze, a nie sali kinowej sprawia, że ten film warto zobaczyć.

poniedziałek, 2 grudnia 2013

O tym, jak zniszczyłam „Zachód słońca w górach”, czyli sztuka Sztuce nierówna

Zapisałam w kalendarzu, żeby 29 listopada wybrać się na ogłoszenie wyników trzeciej edycji konkursu Fundacji Grey House, połączone ze zwiedzaniem wystawy konkursowej. Celem wydarzenia jest wyłonienie najciekawszych twórców młodego pokolenia, wsparcie ich działań, a także rozpowszechnianie idei wspierania młodych artystów przez środowiska zarówno artystyczne jak i biznesowe. Zauważyłam, że obcowanie ze sztuką nowoczesną dostarcza mi wielu emocji, w 99% negatywnych, ale przynajmniej nie jest mi obojętna. Podczas zwiedzania wystawy konkursowej moje odczucia do tego rodzaju sztuki pozostały niezmienione, a wręcz przybrały na sile.

czwartek, 28 listopada 2013

Wystawa „Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy, postawy, przesłanie” w Fabryce Schindlera w Krakowie

Do 9 lutego 2014 można wybrać się na Zabłocie, aby przyjrzeć się sylwetkom Krakowian ratujących swoich żydowskich sąsiadów od zagłady. Wiemy, że wśród nagrodzonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest duża liczba Polaków. Niewiele z nas jednak zna nazwiska tych osób. Zamiarem kuratorów wystawy jest przybliżenie sylwetek  mieszkańców Krakowa, którzy pomagali Żydom, ponieważ uważali to za naturalny ludzki odruch. Projekt ten realizowany jest w ramach programu „Patriotyzm jutra”, którego celem było odnaleźć i utrwalić relacje osób ratujących skazanych na śmierć za wyznanie.

sobota, 16 listopada 2013

Wystawa „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900” w Kamienicy Szołayskich w Krakowie

Muzeum Narodowe opróżniło magazyny i dzięki temu podziwiać możemy prace Wyspiańskiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego czy też Tetmajera. Między murami Kamienicy Szołayskich unosi się duch Młodej Polski – zawsze młodej. Artyści tamtego okresu podejmowali w swojej twórczości różnorodne tematy, używali rozmaitych technik. Ten brak określenia jest niewątpliwie cechą charakterystyczną epoki. Autorzy wystawy twierdzą, że okres Młodej Polski wymaga ciągłych badań, a jego znaczenie jest bardzo ważne dla historii polskiej kultury. Malarstwo, grafika, rzeźba a w tle Kraków na przełomie wieków, polska wieś i ukochane przez artystów Tatry. Taka jest „Zawsze Młoda!”.

czwartek, 14 listopada 2013

Jak wyjść z teatru z mieszanymi uczuciami, czyli „Siła przyzwyczajenia” na Scenie STU

Do teatru, gdzie po każdym ze spektakli wychodziłam bardzo zadowolona, wybrałam się zachęcona premierą sezonu. „Siła przyzwyczajenia” to trudna sztuka, nie oczekiwałam więc, że wyjdę z niej odprężona i zadowolona. Spektakl jaki zaserwował widzom reżyser, Remigiusz Brzyk, na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Niestety, nie do końca w pozytywny sposób, ale mimo wszystko nie jako strata czasu.

środa, 6 listopada 2013

Krew, łzy, cierpienie… Czyli wystawa, która porusza dogłębnie

Do 24.11. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zwiedzać można wystawę „Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf)”. Warto, bowiem nie wyjdzie się z niej obojętnie, jest wręcz przeciwnie – przeraża i nie daje o sobie zapomnieć.

środa, 30 października 2013

„Książkę robi się jak sweter” – wystawa Bohdana Butenki w Bunkrze Sztuki w Krakowie

Głównym tematem wystawy jest nowe spojrzenie na prace Bohdana  Butenki, jednego z najbardziej znanych polskich grafików, którego projekty poznaje już trzecie pokolenie czytelników. Wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Conrada zainicjowała działanie Małego Instytutu Polskiej Ilustracji. 

wtorek, 29 października 2013

Gratka dla fanów komiksów – spotkanie z Nicolasem Preslem w Małopolskim Studiu Komiksu

24 października w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada w Krakowie, we wnętrzach Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Nicolasem Preslem oraz wernisaż wystawy oryginalnych plansz z albumu Syn swojego ojca. Artysta wypracował charakterystyczny styl rysowania komiksów. Bardzo łatwo go rozpoznać, ponieważ, przede wszystkim, wybrał narrację bez tekstu.

poniedziałek, 28 października 2013

Surrealistycznie do cna, czyli wystawa „Spiskowcy wyobraźni” w Galerii Szara Kamienica w Krakowie

Surrealizm jest specyficznym kierunkiem w sztuce – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednych zachwyca, innych zniesmacza, nie da się jednak być na niego obojętnym. Prace zaprezentowane w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada: Seleny Kimball, Andrzeja Klimowskiego oraz Mieczysława Wasilewskiego nie pozwalają przejść obok siebie bez komentarza.

czwartek, 17 października 2013

Spektakl "RE//MIX Dario Fo przesłał instrukcje" w ramach 38. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych

Już po raz trzydziesty ósmy w Krakowie odbywają się Reminiscencje Teatralne, których tegorocznym tematem przewodnim są Światy równoległe. Skupiono się na kwestiach dotyczących społeczeństwa, postrzegania rzeczywistości a także nas samych. Poznamy różne spojrzenia na sztukę, często z odważnymi komentarzami dotyczącymi otaczającej nas rzeczywistości. Spektakl "RE//MIX Dario Fo przesłał instrukcje" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego zadał wiele śmiałych pytań, na które odpowiedział natychmiast. Czy jednak jest to coś, czego oczekuje dzisiaj przeciętny widz?

niedziela, 8 września 2013

Post tłumaczący

Na mojego bloga zawitał zastój spowodowany czerwcową sesją egzaminacyjną a następnie wyczekiwanymi wakacjami. Jednak październik już niedługo a wraz z nim wernisaże, wystawy czy inne wydarzenia, z których relacje będę ponownie spisywać na blogu :)

wtorek, 11 czerwca 2013

Wystawa "Praca kobiety nigdy się nie kończy" - Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

MCK jest jednym z moich ulubionych miejsc kulturalnych w Krakowie. Są w nim organizowane ciekawe wykłady, czytelnia zaopatrzona jest w dużą ilość kulturoznawczych książek, a takich często poszukuję - w "normalnych" bibliotekach albo wszystko jest wypożyczone, albo w ogóle nie ma potrzebnych mi pozycji. Dodatkowo, podczas zapisywania się do czytelni lub przedłużania karty, dostaje się karnet na darmowe jednorazowe wejście na wszystkie wystawy, ważny rok. Ktoś miał świetny pomysł na promocję miejsca :) Poza tym wystawy w MCK są co chwila zmieniane, więc nie ma tam mowy o żadnej rutynie.

wtorek, 4 czerwca 2013

Wycieczka do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Nigdy nie byłam zwolenniczką sztuki współczesnej, ale w dużej mierze zgadzam się z tezą: najpierw trzeba coś zobaczyć na własne oczy, żeby móc wyrażać swoje zdanie na ten temat. Nigdy wcześniej nie wybierałam się do MOCAKu właśnie ze względu na brak zainteresowania sztuką współczesną. Nadarzyła się jednak ku temu okazja: parę tygodni temu zaczął się w Krakowie Miesiąc Fotografii (ma trwać do 16.06., a więc jest jeszcze czas na obejrzenie wystaw), a więc i otwarcia przeróżnych wystaw. Przełamując niechęć do wszelkiego rodzaju współczesnych tworów uznałam, że czas najwyższy zobaczyć je na żywo.

niedziela, 2 czerwca 2013

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, wystaw parę

Dzisiaj miałam przyjemność obejrzeć trzy wystawy czasowe w Muzeum Manggha. Byłam tu dziś pierwszy raz i zdążyłam zauważyć, że mają bardzo dobrze zaopatrzony sklepik muzealny - od książek, przez kartki pocztowe, na długopisach z Japonkami skończywszy. Chętnie zostałabym tam na dłużej, ale czas naglił.

piątek, 31 maja 2013

Wernisaż wystawy "Etnografia/animacja/sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego" - Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Razem ze współlokatorką, zachęcone ciekawą nazwą wystawy, wybrałyśmy się 5.04. do Muzeum Etnograficznego na wernisaż. Nie odbywał się on w gmachu głównym, ale w Domu Esterki (jakieś paręnaście metrów dalej). W Muzeum Etnograficznym byłam parę razy, ale jakoś zawsze tak wychodziło, że nigdy nie oglądnęłam całej ekspozycji do końca. W każdym razie wybiorę się tam na pewno na spokojnie, ponieważ ciekawią mnie tematy związane z ludowością, folklorem polskim.

czwartek, 30 maja 2013

Wernisaż wystawy "Identyfikacje '68" - Galeria Zderzak w Krakowie

Z Galerią Zderzak nie mam dobrych wspomnień - chyba tylko schody do niej prowadzące są dla mnie atrakcyjne. Niemniej jednak przełamując wcześniejsze opory postanowiliśmy wraz ze znajomymi wybrać się 10.04. na wernisaż. Akurat tak się poskładało, że mogliśmy zobaczyć prace Danuty Urbanowicz - artystki kojarzonej z malarstwem materii, tym razem w odsłonie politycznej (na stronie galerii można wprowadzić się w temat http://zderzak.pl/2013-identyfikacje.html).

wtorek, 28 maja 2013

Wystawa "Nie garb się!" - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

„Nie garb się!” to kolejna wystawa z cyklu „Od frontu i od kuchni” (organizowany jest już od kilku lat w Kamienicy Hipolitów, jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Tytuł, jak podają kuratorzy, odwołuje się do metod wychowawczych dzieci i młodzieży na przełomie XIX i XX wieku (więcej o wystawie na stronie muzeum: http://mhk.pl/aktualnosci/wiadomosc/1310).